A je to tu zas! Další jaro, vysoká tráva, další obavy a parazitující roztoči. Každý nejen pejskař, ale každý, kdo se pohybuje v blízkosti zvířat, to jistě zná. Konec konců každý, kdo má k přírodě blízko, neboť se stačí projít jarní trávou či lesem a hladoví nezvaní hosté na sebe nenechají dlouho čekat se svou ctěnou návštěvou mířenou k nám.
Kloš vs. Klíště
Druhů klíšťat je u nás v republice opravdu mnoho, ovšem já osobně ze psů nejčastěji sundávám takové „to hnědočerné“ a to pidi midi „černé“. Tedy nejběžněji se mezi psy ukazuje Klíště obecné. Často se však stává, že jej lidé zamění a mají paniku z Kloše jeleního. Kloš je to podobně vypadající, okřídlené stvoření, které je super rychlé a neuvěřitelně špatně se sundává ze srsti. Létá, ale po dosednutí na zvíře se křídel zbaví, a proto nám pak klíště připomíná. Ač může pejska někdy pokousat, nepřisaje se a není zdaleka tak nebezpečné jako spíše nepříjemné. Cílovka Klošů je převážně zvěř lesní. Člověka málokdy kousnou a i na psy spíše dosedají omylem. Ovšem pamatuji si, že v jednom roce, myslím 2021, byli kloši nějací divocí a psy mi pravidelně napadali po každé procházce lesem. Doma jsem pak trávila hodiny vytahování z jejich srsti – nejlépe se kloše dají vytáhnout tak, že je skřípnete či rozmáčknete mezi prsty, jinak neúnavně utíkají a zavrtávají se dál do srsti. Wyatt (BOC) si z toho pak odnesl nějaký drbací syndrom a ustavičně se kousal a škrábal. Nakonec mi to nedalo a jela jsem na veterinu. Po řádném prohlédnutí psa, který se jevil v pořádku, a jedinou zjištěnou diagnózou jsem byla já sama a moje paranoia, jsem vysloužila psí šampon a recept na pořádnou koupel. No, připadala jsem si jako blbec, ale musím uznat, že ten jejich veterinární šampon byl opravdu užitečný. Koupala jsem Wyatta i v tom svém, psím z Eurony, ale drbl se dále. Po vykoupání šamponem z veteriny byl zase klidný a spokojený. Ale teď zpátky ke klíšťatům..
Prevence
Zakousávající se paraziti už mohou být větším problémem, jelikož jsou schopni přenášet mnoho nebezpečných nemocí jako je borelióza, encefalitida apod. Ideálně jí přisátí předcházet. Na trhu je mnoho přípravků, které psům můžeme podat. Od přírodních bylinek a doplňků stravy, přes pipety za krk, stálé obojky až po polykací tablety.
Základním doplňkem stravy (nejen) proti klíšťatům jsou pivovarské kvasnice či Pangamin. My osobně podáváme cca od února do podzimu pivovarské kvasnice a to takové, které jsou opravdu rozemleté „na prach“, protože věřím, že se lépe do těla vstřebají. Posypávám tím večerní porci psí bašty. Výrobce kvasnic občas měním, protože která z nich dělá jednotlivým psům opravdu dobře, nedokážu s jistotou říct. Myslím si, že když je takto prostřídám, vezmou si od každého něco. Některým pejskům kvasnice ke klidu od klíšťat stačí, jiným ne a je třeba přidat další preparát.
Obojky proti parazitům jsou dobré pro psy, u kterých neznáte snášenlivost na použité chemikálie. Kdyby se objevila jakákoliv reakce, jednoduše obojek sundáte. Já osobně obojky nerada, jelikož psi se mnou žijí v bytě, mazlím se s nimi a jsem tak trochu paranoidní, že bych pak ty silné chemikálie z obojku měla na svých rukou a přenášela je dále (třeba do jídla). Navíc se mi doma líbí pejsci bez obojků se svou svobodou kolem krku. Ano, je to tedy spíše volba „ne“ pro mne, než pro ně. Pro psy venku, to často bývá volenou a spolehlivou variantou.
Další, a asi nejrozšířenější, variantou jsou pipety, nejznámější je Frontline, jejichž roztok kápnete psovi za krk a měli byste mít klid. Toto jsem často dříve (před 15ti lety) používala, ale časem mi přišlo, že jejich účinnost začala klesat, respektive klíšťata začala být odolnější. Takže spíše vyhozené finance než pomoc. U této varianty není zaručené, zda váš pes je schopný chemikálii v těle snést a pokud bude problém, těžko to z něj dostanete. Přestože jsou pipety relativně bezpečné, a ani jeden ze psů, kterého znám nikdy neměl problém, znala jsem kočku, která z nich měla silné epileptické záchvaty, respektive ji epilepsii spustily a podporovaly. Po zjištění nosila obojek a byla dále již bez záchvatů. Až teda, bohužel, na ten její poslední (přirozený diagnóze). Pipety nepoužívám, jelikož mi jejich účinek v dnešní době přijde jako vyhazování peněz z okna.
V posledních několika letech se stává stále oblíbenější variantou takzvané polykací tablety. Tuto tabletu je možné koupit u veterináře, oproti ostatním přípravkům, které běžně dostanete v obchodech nebo v lékárnách. Fakt, že je možné tento bonbónek zakoupit u veterináře ve mne vzbuzuje důvěru, že se jedná o hlídaný prostředek a nemůže s ním na trh a do běžných marketů přijít kde jaká firma. Riziko je však podobné jako u pipety. Pokud váš pes nebude schopen chemikálii v těle unést, možnost ji z něj dostat po rozšíření do organismu v podstatě neexistuje. Tyto tablety jsou k dostání na funkční období 1 nebo 3 měsíce a něco mezi tím, dle zvolené značky. Mezi topky patří Bravecto a NextGard. My osobně používáme NextGard Spectra a to i proto, že Spectra má v sobě i odčervovací složku, takže to bereme dva v jednom. Navíc jsou chutné a psi to velmi rádi zbaští. Snášenlivosti na chemikálii jsem se obávala a ano, co si budeme, musí to být dobrá nálož pro organismus. Nám se však daří vždy vyjít pouze s jednou jednoměsíční tabletou (podanou cca v břenu) na celé období až do zimy. Tedy jednou za rok. Myslím si, že je to dobrou kombinací tablety s pivovarskými kvasnicemi, které po celé klíšťácké období podáváme. Na jaro, když jsou klíšťata agresivní, dostanou psi silnou ochranu v podobě tablety a poté už jen udržujeme hladinu ochrany kvasnicemi. Tablety na delší období už se z hlediska zátěže na organismus obávám, a proto jsem ráda, že se nám to takto daří už léta skloubit a udržet.
Jak s potvůrkou ven
Nicméně nějaké to klíště se občas naskytne. Donnie (DB) má sotva jedno jednou za rok, Wyatt (BOC) už je tak nějak chutnější a občas se přisají i přes antiparazitika, především z jara. Brzy na to však umírají, takže vytahuji buď čerstvě přisáté klíště, nebo mrtvé (případně odpadnou sami a ani o tom nevím). A jak tedy vytáhnout klíště? Opět je mnoho způsobů a návodů, či babských rad, ale my máme za ta léta a léta osvědčený následující vytahovací způsob.
Nebudu rozebírat desítky způsobů jak se klíštěte zbavit, jelikož věřím, že je toho plný internet a tak přejdu rovnou na ten náš ověřený letitou praxí. K vytažení je zapotřebí vytahovací pinzeta na klíšťata a desinfekce, popřípadě asistence druhé osoby.
Krok 1. – stabilní pes:
Jako první si položíme pejska do nějaké stabilizované polohy, aby se nám při vytahování nehýbal. Většinu pejsků je potřeba přidržet buď celé, nebo alespoň vytahovací místo (např. hlava, tlapka apod.). Možná tedy budete také potřebovat asistenci druhé osoby. Naši chlupáči už jsou tak naučeni si v klidu lehnout a nehýbat se, že klíšťáky vytahuji pohodlně a spolehlivě sama. Pejskům, kteří v tuto chvíli chytají panické záchvaty, bychom měli věnovat mnohem větší pozornost a kouknout se na téma jako je „ošetření se souhlasem“, které by vám v soužití se psem a jeho manipulací mohlo velmi pomoci.
Krok 2. – příprava škůdce:
Najdeme si klíště a prsty na jedné ruce, nejlépe pro praváky levým palcem a ukazováčkem rozhrneme kolem klíštěte srst psa tak, aby byl parazit od srsti plně a spolehlivě oddělen.
Krok 3. – uchycení škůdce:
Teď přichází ta super chvíle, ve které když do ještě živého klíštěte dloubnete, tak vám zahrabe nožičkami. Nevěnujte tomu pozornost a rychle, ale přesně pokračujte dále. Nenatahujte tuto chvíli a buďte rádi, že pes (v lepším případě sám) drží. Čím více nezdarů a pokusů, tím budete nervóznější a pes tím tuplem. Pokud se vám pes bude hemžit hrozí, že se vám nepodaří vytáhnout klíště celé, uštípnete jej a necháte uvnitř psa hlavu, která pak často přinejmenším zahnisá. Vezměte si (pro praváky) do pravé ruky pinzetový vytahovač na klíšťata, namiřte na klíště, zmáčkněte konec vytahovače tak, aby se vám pinzeta otevřela (na plocho a tak, aby ploché tělo klíštěte bylo rovnoběžně s plochými stranami konci pinzety) a uchopte do svěračů vytahovače tělo klíštěte. V tuto chvíli pinzetu drže v ruce jen velmi lehce a to pro případ, kdyby se pejsek pohnul. Pinzeta se sevřeným klíštětem se tak bude moci pohnout s ním. Pokud budete držet příliš křečovitě, pravděpodobně při pohybu psa utrhnete klíště a zakousnutou část už nedostanete ven.
Krok 4. – vytažení škůdce:
Nyní, když stále držíte jednou rukou rozhrnutou srst a druhou rukou chycené klíště opatrným a lehkým pohybem vytočte klíště ven. Myslím si, že je jedno do jaké strany, ale já to dělám proti směru hodinových ručiček. Plynulým pohybem do jedné strany točím tak dlouhou, dokud se celé klíště samo nepustí. Zde je velmi důležité mít opravdu dobře rozhrnutou srst, protože jinak se vám bude natáčet s klíštětem na pinzetu, bude vám bránit v pohybu a především bude psa tahat, tomu se to nebude líbit, začne se hýbat a už je klíště vejpůl.
Krok 5. – ošetření ranky:
Poté co se klíště pustí, odložím pinzetu i s chyceným klíštětem bokem (ideálně na blízké vyvýšené místo kde dosáhnu), pes stále leží, já jej zatím nechválím, maximálně klidným hlasem podotknu, že je moc šikovný, levou rukou stále držím srst a místo, ze kterého jsem klíště vytáhla, zakápnu desinfekcí. Můžete použít třeba Betadine roztok, ale já mám ráda a většinou používám TeaTree oil. Nyní můžete psa vychválit a odměnit. Vytažené klíště nerozmačkávám, ale řádně splachuji do odpadu. Opravu řádně, ne jednou nás přišlo zpátky pozdravit.
Velmi důležité je ošetřené místo po zakousnutém klíštěti hlídat i celého psa samotného. Pokud by se v místě vytažení objevil červený flek, kolečko, nebo to i začalo hnisat, projevila se jakákoliv reakce je potřeba vyhledat veterinárního lékaře a nechat udělat pejskovi jak vyšetření, tak odběry krve na nemoci přenášející se parazity. Stejně tak, kdyby se vám pes jakkoliv nezdál, byl malátný, apatický, zvýšená teplota, nechutenství, tak nemeškejte a vyhledejte veterinární péči. Nicméně budeme pozitivní a věřit, že tento návod vám i vašich chlupáčům pomůže a budete patřit mezi šťastné profíky ve vytahování nezvaných hostů.
Přejeme, abyste si užili krásné a sluníčkové dny plnými doušky bez stresu naplněni úsměvem a radostí z kouzelné přírody.
Míša, Wyatt a Donnie 2023