To naše Story
Náš psí příběh
„Takový kopec? Tak tam rozhodně nejdu! Vždyť je to moc prudké a ještě k tomu šílená štreka!“ Přesně takové byly dlouhá léta mé reakce na příležitost jít do hor. Ehm, upřímně, většinou stačil i malinký kopeček. Později se ale ledy hnuly…. Ovšem nejdříve ty psí začátky a život s chlupáči.
Prvního pejska jsem vysloužila už jako relativně malé dítě, byl to rok 2000, ve kterém se 1.6., na Den dětí, narodila sebranka dalmatinů. Malou flekatou fenečku jsem dostala od mých rodičů za vysvědčení se samými výbornými (pokud se dobře pamatuji, bylo to taky poslední vysvědčení se „samými“). Tehdy letěla pohádka 101 Dalmatinů a já to škvrně tedy chtěla pojmenovat Perdita, ovšem moji mámě se to nezdálo, tak jsme to změnily na Peggy. Vedle této dámy jsem vyrostla z dětských let a následně se přehoupla do dospělého světa. Můj život mi krášlila jejich cenných bezmála 12 let. Posledním našim dnem, byl den 1.4.2012, na Apríla.
Neměla jsem tehdy s výchovou psů žádné zkušenosti, ale naše přátelství se stalo jedinečným. Byla to moje tehdejší životní opora a bytost, u které jsem našla zázemí, útočiště, víru, pravdu a lásku. Pořídila jsem si pár knih, něco málo si načetla, něco málo se nechala inspirovat lidmi, kteří byli výcvikem psů znalí, ale největší inspiraci, motivaci a cestu jsem našla ve své intuici, empatii, citlivosti, trochu toho zdravého rozumu a hlavně v srdíčku. Už jako malá jsem měla dobře vyvinutý smyls pro vnímání neverbální komunikace, který se mi stal při práci se zvířaty nepostradatelným. Aniž bych pořádně technicky věděla jak, tak jsem Peggy naučila všechny základní povely poslušnosti, základy agility, v zimě tah dětských saní a taky nějaké ty lumpárny, jako třeba otevírat si dveře. Co jsem ji nikdy nedokázala naučit bylo chození bez vodítka na volno. Byla to chronická útěkářka zaručeně vždy a všude. Tento povel, či tichá domluva v rámci navázaného vztahu se čtyřnohým kamarádem, se mi stal jasnou výzvou pro další tlapkové parťáky.
O tři roky později od našeho rozloučení, dne 26.8.2015 se narodily další chlupaté klubíčka, tentokrát plemene Border kolie. Jedno z nich, a na mé přání „to nejsvětlejší“ z blue merle, bylo další kapitolou mého psího světa. Pan pes inteligentní dostal jméno Wyatt. Tento šprýmař a empat je studna na učení. Jako každá border kolie je velice inteligentní a vše se již od malého štěňátka velmi rychle a snadno naučil. Je to pejsek aktivní a potřebuje v první řadě zaměstnat hlavu, ale také pilovat svůj vlastní odpočinek a soustředění. Je citlivý a pomocí svého skeneru na lidskou verbální i neverbální komunikaci se velmi rád učí novým věcem. Je dobrý v improvizaci a umí používat svou hlavu – k těm užitečným i samozřejmě méně užitečným kouskům. Wyattkové první velké učení bylo doprovod koní, které začal ovládat v prvním roce svého života, později se ale začal více věnovat prvkům z dogdancingu, kterého ho bavilo více. Základní poslušnost v rámci své koliovské povahy ovládá, agilty také dělal, ale to ho už tolik nenadchlo. Co ho baví je běh, tedy canicross (hlavně když může běhat bahnem a zdolávat překážky), ze kterého je nadšený a úplně nejvíce miluje vodu, takže letní paddleboard je jedna z topek. Je skvělý společník na výlety do hor, trpělivý, vnímavý, pozorný, aktivní když je potřeba a stejně tak klidný, když je čas na odpočinek. Miluje lidi, ale ke psům je obezřetný. Je to pro mne kámoš a báječný parťák pro kde co, se kterým je život nekonečně pestrý. S Wyattem se člověk nikdy nepřestane nudit, jde do všeho co se mu nabídne naplno, komunikuje jak jen nejlépe dokáže, je vám zrcadlem a stojí po boku pokaždé, když má příležitost. No a drbání na bříšku, tak to je hmmmmmmmmm ♥.
Aktivity: Canicross, dogtrekking, agility, dogdancing, paddleboard
Úspěchy:
1. místo v canicrossu – Ve dvou po Jeseníkách
2. místo v canicrossu – Karviná RUN
Dokončený etapový závod Dog Epic Race v Jizerských horách
Doposud posledním štěstím na dokonalého průvodce života se stal den 10.6.2017, kdy se mezi samými děvčaty narodil jeden chlapec. Tento ukňouraný balíček nese jméno Donnie a mohu vás ujistit, že ne nadarmo se říká „Jednou dobrman, navždy dobrman.“ Donnie měl po zdravotní stránce trochu těžký start a mnoho šancí mu nebylo dáváno, ovšem jeho neuvěřitelná chuť do života zvítězila. Dodnes mě každé ráno vítá úsměvem svých bílých perliček a jasnou touhou po lásce a pomazlení. Každý jeho den je pro něj dar, stejně jako pro mě. Miluje svou paničku, miluje život a cokoliv co může se mnou dělat. Tedy až na ten paddleboard, voda není zrovna jeho kamarádka. Je poslušný, kamarádský se psy i s lidmi a téměř pořád pozitivně naladěn. Žije v silném napojení na svého pána, čímž mě také zrcadlí a učí mnohé o mne samotné. Často bývá odpověďmi na mé vlastní otázky a máme mezi sebou jisté splynutí, tak jak to mezi dobrmanem a člověkem bývá, když mají možnost spolu žít po boku a být k sobě otevření. Základní poslušnost zvládal vždy dobře, neb je to pracovní pes a vědět pro něj co má dělat je nejen přirozené, ale také k jeho spokojenosti nutné. Pár let jsme také dělali obrany, ale stejně jako Wyatta jej baví běh, a to jak při práci v canicrossu, tak na volno v horách a také jako super parťák na vyjížďky s koněm. Donnie si mě získal pro svou nekonečnou lásku, potřeby kontaktu a vděčností za každý okamžik života, čímž je mi také vzorem. Je to sice takový mamánek – hujer, ale díky své snaze se dorozumět je to skvělý pes, se kterým je v případě oboustranného napojení velmi lehké se domluvit. Každý den je pro nás posvátný, protože jak u dobrmanů víme, nikdy nevíte, kdy to může skončit. Je to daň za jejich neuvěřitelnou duši ♥.
Aktivity: Obedience, obrany, canicross, dogtreking, doprovod koní
Úspěchy:
Složení zkoušky ZZO (zk. základní ovladatelnosti)
2. místo v canicrossu – Haficross 2021
2. místo v nočním canicrossu – Dušičkový canicross
4. místo v canicrossu – Haficross 2022
Wyatt i Donnie jsou pravidelnými účastníky závodů jako je Beskydský Dogmaraton, Hard Dog Race, Mazlikiáda apod. Máme za sebou spoustu lekcí nejrůznějších výcviků, výcvikové prodloužené víkendy i celé tábory. Oba jsou velmi aktivně-pracovně založeni.
Příběh s názvem DOGGIELAND
A přesně tady se konečně dostáváme k pokoření traumatu s názvem Hory (kopeček) a co více – přetransformování do priority a životního stylu. No a co si budeme… Kdo jiný může být dokonalejším terapeutem než bytost, která vám sama od sebe dává svou vlastní nejhlubší důvěru, lásku a víru? Jistěže PES.
Pes je nejen báječným terapeutem, ale také dokonalou motivací téměř k čemukoliv. Donutí vás ráno vstát, vyjít ven a vykonat pomoc druhému, tedy postarat se taky o jeho snídani. Tím vás rozhýbe, nabídne vám čerstvý vzduch a jako bonus dodá dávku hormonů štěstí z radosti z bašty, kterou dostane. Jako třešnička na dortu je vděčný za každé pomazlení, přitulení či jen pouhý úsměv i výzvu ke hře. Fyzicky i psychicky porouchané lidi opravuje svou motivací „pohlaď mě, přitul se ke mě, ciť mé teplo, poslouchej můj dech a tlukot srdce.“ Pro ty ostatní, kteří si myslí, že jsou zdraví, mají další velkou škálu terapií jako je nadšení a radost ze života, potřebu se posouvat dále, naučit vás nových výzev a překonávat sami sebe.
Jednou z mých osobních výzev bylo pokoření paralyzujícího strachu (a taky lenosti) chodit do kopců, po horách. Přírodu a její dary miluji od malého dítěte, takže v tom problém nebyl, problém byl v motivaci. Chtěla jsem se psy trávit v přírodě více a více času a na to už lesy postavené na rovině přestávaly holt stačit. A tak přišel jeden podzimní den a já si řekla „co kdyby?“ Co kdybych vzala psa a vyšla na tu starou známou královnu Beskyd Lysou horu? Byl to ten den, kdy najedou cítíte, že je to „ono“ a že to dáte. Vzala jsem tedy psa, Donnieho, a šla.
Světe div se, přežila jsem to a dokonce ve zdraví. A ne jen že jsem to přežila, ale ta odměna v podobě obrovské dávky štěstí z pokořeného traumatu se mi stala velkou hodnotou. Donnie mi byl naprosto dokonalým parťákem, stál při mě a radoval se z každého kroku a prozkoumaného nového prostředí. Společně jsme tak sdíleli radost, výzvu i odměnu. Posunuli jsme se o velký kus psychicky i fyzicky kupředu. Pro psa úkol splněn – další malá/velká oprava člověka – hotovo. A teď člověče udrž co jsi se naučil, zdokonal, posouvej dále své hranice a předej dále dar, který jsi od svého čtyřnohého kamaráda dostal. A přesně tak se u mne stalo. Našla jsem si všechny „tisícovky“ v Beskydech a postupně vyrážela na výlety.
Druhým byl třeba Smrk s Wyattem, další Kněhyně, Čertův Mlýn, oba Polomy, Ropice, Javorový, Šindelná, Čuboňov atd. Beskydy najedou byly malé a začali jsme s pejsky jezdit do krásných Jeseníků, Krkonoš a okouzlujících Jizerek, kde jsme s Wyattem spatřili na pár kroků od nás nádherného a obrovského Jelena se svou Laní. Najedou se z děsivých kopců a hor pro mě staly právě hory nepopsatelně dokonalým útočištěm. Naučila jsem se čerpat z jejich darů a zároveň k nim měla respekt a úctu jakožto k Matce přírodě a vládci Země. Najednou jakoby tato aktivita pro mě spustila lavinu nového objevování a chtíče zažívat více, učit se a nabývat vše co ke mě přijde. Uviděla jsem a na vlastní kůži začala zažívat všechna pozitiva a přínosy jak do mého, tak psího a společného života. Zlepšila se nám fyzická kondice, psychická o to více, a o další velký milník se posunul náš vzájemný vztah se psy, ve kterém jsme se museli spoléhat navzájem sami na sebe.
Podobným příběhem bylo téma běhání, kdy jsem odmítala doběhnout i autobus a raději si počkala na další. V tomto ohledu byl pro mě motivací závod Hard Dog Race (překážkový běh se psem), jehož poslání mě tak nadchlo, že jsem se se svými psy naučila běhat a dokázala jsem se s nimi dostat na přesně tu úroveň, kdy se psem běžíte naprosto ve sloučených duších i tělech – máte stejný rytmus, myšlenku a stanete se tak jedním funkčním splynutím. Začala jsem se o tyto aktivity více zajímat v rámci disciplín jako je canicross či dogtrekking, ale i o jako běžné výlety se psy do hor a vše co je jejich součástí. Tento svět mě svým pozitivním přínosem tak nadchnul, i mé psy, že se to stalo naprosto běžnou součástí našeho životního stylu. Bývá to dřina, nebudu lhát a párkrát mi opravdu zatrnulo a museli jsme zatnout zuby, ale o tom ten život přece je, nebo ne? Alespoň pro mě ano, nejsem člověk, který by zůstal stát na místě a chci, budu a posouvám se dále.
Když jsem začala vnímat jak prospěšnými aktivitami je to také pro mé psy, bylo mi najednou líto, že jiní psi tyto možnosti nemají. Důvody mohou být různé, ale většinou je to proto, že páničkové jiných ušáků jsou zkrátka moc časově vytížení a na svého chlupáče nemají tolik času, kolik by potřeboval. Většinou se hafík tedy zabaví sám nějakými rošťárnami nebo začne chřadnout. Druhým častým důvodem bývá nedostatečná výchova, pozornost, výcvik (tedy původně důvod první), což vyústí ve strach majitele se svým psem někam vyrazit. Dalšími důvody bývají akutní či dlouhodobé nemoci páničků, ztráta pána nebo naopak nově příchozího malého člena rodiny, stěhování, rozvody či jiná náročnější životní část. Nebo také, co si budeme nalhávat, pouhá vlastní lenost člověka. Velmi často všechny tyto důvody bývají spouštěčem pro vyloučení psa z rodiny a odložení do útulku (v tom lepším případě). Najedou to malé klubíčko, které si kdysi dvounožci domů přinesli a měli díky něj radost v životě, jakoby se stalo přítěží, a poté co z něj vyždímali co se jim zrovna hodilo, tak se začal rodit nápad odložit, vyhodit. Přeplněné útulky a tlak na veterináře, který se po covidové době stal fenoménem je faktickým důkazem. Když lidé zůstali zavřeni doma a mysleli si, že mají čas, byl super nápad si pořídit štěně, ale co poté, když se život zase rozběhl? Najedou už to takový super nápad nebyl. Jsou samozřejmě i srdíčkovější příběhy, za které lidé nemohli a své psy milovali do posledních dnů, než jim samotným zhasla svíce. Jejich čtyřtlapkoví průvodci zde zůstali nadále, aby střežili to, co a kdo po jejich pánech zbyl. Ne všichni pozůstali ovšem chlupáčům dokáží porozumět. Jsou tady také případy, ve kterých se psí máma stala mámou lidskou a musí se teď více starat o své dvounohé škvrně a táta musí více chodit do práce nebo se starat o škvrněcí sourozence. V dalších případech se staly nehody, kdy se pánečkovi podařilo pochroumat nohu, či paničku napadla choroba a zabalila ji do postelových peřin a horkého čaje. Všechny tyto a jiné příběhy ovlivňují životy našich chlupatých přátel, jejichž posláním je koukat na svého pána s pohledem „co pro tebe mohu udělat?“ a pokud to nevidíte, není to jejich vina, ale vaše.
Všem psům, kteří se do tíživějších situací dostali, neztratili naději v lidi a mají zájem se učit a žít dále jsem chtěla nabídnout nové prostředí pro jejich seberealizaci. Ať už pro to, aby mohli dále vykonávat své psí poslání nebo v klidu dožít a mít také svou odměnu za jejich kouzelné dary. Když jsem vnímala, jak jsou mí dva psi v přírodě – v horách – se mnou, nadšení, srší hormony štěstí a rozdávají nekonečnou lásku kolem sebe, uvědomila jsem si, kolik jejich psích přátel tuto možnost nemá. Ucítila jsem silnou potřebu to změnit – využít dar, který jsem od mých psů dostala s jejich posláním a dovětkem „využij, posuň a dej dále“. Zamyslela jsem se a řekla jsem si, ano, JÁ MŮŽU dát dále, chci, dám a dávám. Vznikl tak prostor „Doggieland“ – „Pejskovakrajina“. Místa v přírodě pro všechny pejsky, kteří nezapomněli jak fajn pouto může mezi člověk a psem být. Vracím jim zpět naději, nenechávám je usnout na vavřínech, dopřávám jim to, co je jim přirozené od jakživa. Příroda – člověk – spolupráce. Stejně jako mí pejsci, chci aby se i jiní pejsci naučili znovu čerpat darů přírody a vraceli se domů ke svým pánům zrelaxovaní, spokojeni, příjemně unaveni, šťastni a se skvělými novými obrázky v paměti. Nechť si o těch krásách nechají zdát příjemné sny. Stejně jako ti moji, kteří spokojeně odfukují, zatímco jim nožky kmitají, když se jim za víčky promítá obrázek jich samotných pelášejících po nádherné krajině ♥.
S příchodem poslání Doggielandu se mi po nesčetných výcvikových lekcích, kterých jsme se s Wyattem (poslušnost, agility) a Donniem (poslušnost, obrany) účastnili a byli pod vedením zkušených trenérů psích škol, zvýšila také touha psům více porozumět i z jiných úhlů. Nechala a nechávám se inspirovat dalšími lidmi, kteří se psům aktivně, smysluplně a hlavně citlivě i rozumně věnují. Začalo to vzděláváním v kurzu První pomoci pro psy, následují semináře a webináře na různou psí tématiku, MET konference (moderní etický trénink) až po kurz Dornovy metody (stejně jako první pomoc vedeno pod Institutem Zdraví Zvířat s.r.o.).
No a protože se psí smečka, která chce s námi objevovat svět, neustále rozrůstá a den o 24 hodinách není nafukovací, je mi ctí spolupracovat s ženou rezonující mému smýšlení Magdalénou, která má nejen mnoho vlastních zkušeností s touhou se posouvat dále, ale také samotné vzdělání v oblasti veteriny. Náš podobný pohled na svět, přístup k přírodě a ke psům není až tak zcela náhodný. Obě dvě jsme se narodily ve stejný den, měsíc i rok. Jen jedna ve Frýdku-Místku a druhá v Karviné. Naše cesty se však spojily až v roce 2013. Věřte nebo ne, numerologie má něco do sebe.
Příroda
Všechny naše aktivity se odehrávají v pestrém přírodním prostředí, převážně lesním, na čerstvém vzduchu.
Kondice
Fyzickou aktivitou výrazně zvyšujeme tělesnou kondici psa a novými vjemy podporujeme psychické zdraví i vyrovnanost.
Kvalita
Díky našim dlouholetým zkušenostem jak v oblasti psů, tak v nachozených kilometrech v horách, dokážeme chlupáčovi poskytnout nezapomenutelný zážitek.
Michaela
Zakladatelka společnosti
Dog walker
e: info@doggieland.cz
t: +420 733 211 010
“Člověk, který se umí radovat z podzimního lesa, člověk, který zažil ticho koňské stáje a člověk, který dal jméno psovi, jen takový člověk je člověkem.”
Magdaléna
Dog walker
e: info@doggieland.cz
t: +420 733 211 010
„Dobře vycvičený pes poslouchá, protože ho baví povely. Dobře vychovaný pes poslouchá, protože ví, že tak je to správné i bez povelu.“
“Pes má krásu bez ješitnosti, sílu bez krutosti a lidské cnosti bez lidských nectností.“
František Vymazal